Млинівська територіальна громада

До уваги фермерів та керівників агрофірм

None

     На підставі листа Секретаріату Кабінету Міністрів України від 04.05.2020 №14720/0/2-20 та розгляду в межах повноважень звернення Всеукраїнеської громадської спілки «Пасічники України проти пестицидів» від 28.04.2020 №07/04 щодо факту тотального знищення бджолосімей та пасік в селах Рівненщини, спричинених порушенням сільгоспвиробниками чинного законодавства України при обробці пестицидами та агрохімікатами полів, виконавчий комітет Млинівської селищної ради рекомендує дотримуватись норм законодавства та своєчасно повідомляти власників пасік та органи місцевого самоврядування щодо такого обробітку рослин.

    Відповідно до статей 30 та 37 Закону України «Про бджільництво», фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин (ЗЗР) для обробки медоносних рослин, зобов'язані  не пізніше, ніж за 3 доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це пасічників, пасіки яких розташовані на відстані до 10 км від оброблюваних площ. При цьому необхідно вказати:

1) точну дату обробки;

2) територію і культури;

3) назву препарату;

4) форму і методи застосування;

5) ступінь токсичності і строки ізоляції бджіл.

    Враховуючи токсичність всіх пестицидів для бджіл, обприскування сільськогосподарських культур, які є медоносами, потрібно проводити у фазу бутонізації до цвітіння. Працівники, які працюють з пестицидами, повинні пройти медичний огляд і мати допуск і посвідчення до робіт з пестицидами і агрохімікатами.

    Відповідно до пункту 6.1.5. Державних санітарних правил ДСП 8.8.1.001-98 обробку нектароносів проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові (до 10) та вечірні (18-22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Як виняток, допускається проведення їх в денний час, в похмуру прохолодну погоду з  температурою навколишнього повітря нижче +10 град.С, коли бджоли не вилітають з вулика.

    Згідно з підпунктом 5.26 пункту 5 «Державних санітарних правил авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України» забороняється проведення авіаційних обробок пестицидами всіх груп токсичності з метою боротьби з шкідниками та хворобами сільськогосподарських культур, лісових та інших угідь, які розташовані ближче:

а) 5 км від місця постійного перебування медоносних пасік;

б) 2 км від рибогосподарських водойм, відкритих джерел водопостачання, місць випасу домашніх тварин, об'єктів природно-заповідного фонду (заповідників, національних парків, ботанічних та зоологічних заказників);

в) 1 км від населених пунктів, тваринницьких і птахівничих ферм, а також посівів сільськогосподарських культур, які вживаються в їжу без термічної обробки, садів виноградників і місць проведення інших сільськогосподарських робіт.

Для попередження зносу пестицидів, хімічну обробку рослин проводять при швидкості вітру 3 м/сек (для дрібнокрапельного) і 4 м/сек. (для крупнокрапельного обприскування), при застосуванні аерозолю швидкість вітру не повинна перевищувати 2 м/сек.

    Порушення законодавства про захист рослин тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність передбачену ст.21 Закону України “Про захист рослин”, ст. 38 Закону України “Про бджільництво” та Кодексу України про адміністративні правопорушення.