Млинівська територіальна громада

10 років. Пробація: майбутнє зараз

None

Приведення кримінальної юстиції у відповідність до європейських стандартів значиться одним з євроінтеграційних зобов’язань України. Європейська комісія та Рада Європи рекомендують нашій країні розвивати альтернативи тюремному ув’язненню. Серед них пробація вважається чи не найефективнішим механізмом.

 

В Україні цей інститут активно розвивається відтоді, як 5 лютого 2015 року було ухвалено Закон “Про пробацію”. Він став однією з важливих інновацій у системі кримінальної юстиції України, адже дозволив відійти від застарілого підходу до покарань, сприяючи реінтеграції правопорушників у суспільство та запобігаючи їх рецидивізму.

З нагоди ювілею відбувся круглий стіл «10 років. Пробація: майбутнє зараз».

До обговорення долучилися спеціалісти КЗ  «Млинівський центр соціальних служб» Млинівської селищної ради директор Тетяна Пасічник та  фахівець з соціальної роботи Вікторія Нужняк, яка є і волонтером пробації,  поліцейський офіцер громади сектору взаємодії з громадами відділення поліції №1 Дубенського РВП ГУНП в Рівненській області майор поліції Віталій Вірний та начальник служби у справах дітей Млинівської селищної ради Вікторія Антонович.

Начальник Дубенського районного сектору №2 Валерій Михальчук розповів про досягнення служби пробації за 2024 рік:

  • 20.11.2024 прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо удосконалення виконання покарання у виді штрафу та громадських робіт» №4081-IX (набув чинності 19.12.2024). Закон передбачає зміни, які суттєво підвищать результативність та ефективність виконання зазначених видів покарань, альтернативних позбавленню волі;
  • на запит суду органами пробації складено 10,6 тис. досудових доповідей, що сприяло судам у винесенні справедливих рішень;
  • протягом 2024 року поставлено на облік для виконання покарань альтернативних позбавленню волі 57 тис. осіб;
  • забезпечено виконання засудженими 604 тис. годин безоплатних громадських робіт, що дозволило заощадити 29 млн. гривень з місцевих бюджетів;
  • також забезпечено відпрацювання засудженими 142,8 тис. годин оплачуваних суспільно корисних робіт, що дозволило повернути дітям близько 7 млн. гривень боргів за аліменти для забезпечення їх розвитку та потреб дітей.

Щодо безпосередньої діяльності Дубенського районного сектору №2 , протягом 2024 року по обліку сектору пройшло 97 осіб, засуджених до покарань не пов’язаних з позбавленням волі та осіб притягнутих до стягнень за вчинення адміністративних правопорушень:

- підготовлено 10 досудових доповідей відносно осіб, які обвинувачують у вчиненні кримінального правопорушення;

- з метою підготовки до звільнення осіб, засуджених до покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певних строк опрацьовано 1 повідомлення-запит з установ виконання покарання;

- перераховано 37060 грн., сплачених засудженими до покарання у виді штрафу;

Окрему увагу було приділено партнерській взаємодії у сфері ресоціалізації засуджених. Завдяки тісній співпраці органу пробації із соціальними службами, правоохоронними органами, центром зайнятості, бюро правової допомоги та місцевою владою, суб’єктам пробації надається підтримка у працевлаштуванні, правова допомога та в проведенні соціально-виховної роботи із засудженими особами по виявлених криміногенних потребах, які в подальшому сприяють у мінімізації ризику вчинення особами нового кримінального правопорушення та усуненню тих негативних факторів, які спонукали їх до вчинення протиправних дій за якими вони відбувають покарання.