Літо - найбільш сприятливий час для виникнення і розповсюдження інфекцій, шлях передачі яких - вода. У теплий сезон року діють фактори, що сприяють зараженню - масове спілкування населення, виїзд на відпочинок, купання у відкритих водоймах.
Факторами передачі збудників зазвичай є забруднена вода, інфіковані харчові продукти, брудні руки і предмети побуту; механічними переносниками, що забруднюють харчові продукти, та поверхні є мухи.
Інфекції, які передаються водним шляхом, викликаються різними видами збудниками: вірусами, бактеріями, простішими, гельмінтами. У теплу пору створюються сприятливі умови і для збереження збудників кишкових інфекцій у зовнішньому середовищі, і для їх розмноження в продуктах харчування та воді.
Інфекції (інвазії), якими можна заразитись при вживанні недоброякісної води.
Лямбліоз
Лямблії – це найпростіші мікроорганізми, яких навколо нас досить багато. У місцях, де у воду потрапляють фекалії і стічні води, їх ще більше. Висока ймовірність захворювання при вживанні зараженої збудниками питної води, або заковтування води поверхневих водойм під час купання. Перші ознаки захворювання з’являються через 1-2 тижні. Симптоми типові для всіх кишкових інфекцій: діарея, нудота, біль в животі. Небезпека – сильне зневоднення організму.
Криптоспоридіоз
Ще одне паразитарне захворювання зі схожими симптомами: діареєю, болем у животі, лихоманкою. Збудник захворювання паразитує у ссавців – мишей, щурів, телят, ягнят, козлят, поросят у птахів, та може заражати людей. Виявляється захворювання через 2-10 днів після інфікування.
Гепатити А, Е, ротавіруси
Це вірусні інфекції, які передаються через питну воду. Проявляється діареєю, блювотою, високою температурою, знесиленням організму, жовтяницею (гепатит).
Дизентерія, сальмонельоз, ешерихіоз
Це різні захворювання з різними збудниками, але зі схожими в цілому симптомами: діареєю, болем у животі, нудотою і підвищенням температури. Ці хвороби небезпечні зневодненням із всіма його важкими наслідками.
Лептоспіроз
Небезпечна бактеріальна інфекція, яка передається від тварин, вражає печінку і нирки. Починається вона з головного болю, високої температури, болі в животі. Інші симптоми – червоні очі і жовтяниця. Бактерії потрапляють в кров через ранки і слизові оболонки.
Свербіння плавця
Є такі паразити – шистосоми, які живуть в водоплавних птахів. Їх личинки називаються церкарії можуть заразити людину. Правда, паразитувати на нас вони не зможуть і загинуть, але алергічні реакції, свербіж і червоні плями доведеться лікувати у дерматолога.
Щоб попередити зараження, необхідно дотримуватися елементарних правил: